Блоги → Перегляд

Чому для частини європейців Бандера страшніший за Леніна?

Субота, 13:50, 18/06

Рейтинг
18 0
Переглядів
1675

0
0

Нещодавно проти директора Інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича у ЗМІ розгорнули масштабну інформаційну атаку. Всі закиди зводяться до звинувачень у переписуванні історії. Найдошкульнішою виявилась стаття британського журналіста Джоша Когена. Не буду зупинятись на тезах матеріалів – всі вони були аргументовано спростовані самим В’ятровичем. Важливо знати інше – проблема радянських історичних стереотипів на заході існує.

Вперше я стикнувся з цією проблемою на майстер-класі для журналістів «Етика і журналістика», організованому представництвом ОБСЄ. Під час лекції про комуністичні пам’ятники, британський блогер Оуен Хетерлі розповів про своє ставлення до процесів декомунізації в Україні.

Під час своєї промови він спершу намагався обходити «гострі кути» українського історичного дискурсу, однак, зрештою, не стримався, порівнявши пам’ятник Степану Бандері у Львові з погруддям Йосипу Сталіну, яке встановлювали комуністи у Запоріжжі.

Він вважав, що обидва монумента встановили «на зло» протилежній частині Україні. Його марно було переконувати, тому краще зосередитись на причинах, які сформували його позицію. В процесі діалогу я зрозумів, що британець оперує недостовірною інформацією, наприклад, що Бандера створив на Західній Україні «маленьку армію» і займався «знищенням євреїв та поляків на Галичині та Волині», що є апріорі неможливим з огляду  на його перебування у нацистському концтаборі протягом майже усієї 2-ї Світової війни.

Коли я поцікавився цим фактом, Оуен дав феєричну відповідь: «Невже ви  думаєте, що якби Бандера не був ув’язненим, він би цим не займався? Бандера – фашист!». Одразу зазначу, що я не фанат Бандери, адже вважаю його відповідальним за розкол в ОУН, проте я за об’єктивність і проти міфів, якими демонізували постать провідника українських націоналістів.

Про те, що на Галичині не було конфлікту між українцями та поляками в роки 2-ї світової, на відміну від Волині, я взагалі мовчу. Однак звідкись же англійський блогер взяв цю інформацію. Так, певну роль відіграли його батьки, які були комуністами, однак він мене запевнив, що не довіряє ані радянським, ані російським джерелам. Тоді яким?

Подібні тези я чув не лише від нього. Загалом подібні оцінки діяльності українських націоналістів зустрічаються в роботах таких істориків, як Пер Андерс Рудлінг, Омер Бартов, Ефрейм Зураф, Довід Катц, Джон-Пол Хімка, Олексій Міллер, Атіна Гросман, Рут Водак, Кристіан Гернер.

За словами іншого лектора Воркшопу, французької журналістки, у медіа-просторі Франції панує антиросійська істерія, яка не сприяє об’єктивному висвітленню конфлікту. Британські ЗМІ вона вважає об’єктивнішими (читай – більш проросійськими).

Після цього вже не так і дивно чути інші тези англійця: «Не можна ототожнювати голодомори 32-33 і 45-46рр. Перший був штучним, а другий відбувся в результаті воєнних дій» При цьому Оуен замовчує про активну торгівлю зерном Радянським Союзом в голодні роки обох геноцидів.

Або інше: «Комуністичні режими не можна порівнювати з фашистськими!», ну і для повної картинки: «Гітлер – фашист!». Для довідки: Гітлер ніколи не був фашистом, він був націонал-соціалістом, а різниця між цими двома ідеологіями приблизно така ж, як між комунізмом і фашизмом… хоч їх і «не можна порівнювати».

Коли наші інтерпретації історичних подій розійшлись? На якому етапі російське бачення історії стало міжнародним? Думаю, передумови були закладені ще після 1-ї Світової війни, коли Антанта не підтримала створення Української Народної Республіки і погодилась на поділ нашої території між ССРР, Польщею, Чехословаччиною та Румунією. Тоді вона вбачала в Україні союзника Німеччини

Звична позиція «бізнес ас южуал» не дозволила помітити ані проблему Голодомору та репресій українців у модернізованій Російській імперії, ані зростаючих тоталітарних режимів у Німеччині та Італії. Саме політика умиротворення агресорів стала причиною 2-ї Світової війни, адже європейські країни жодним чином не відреагували ані на напад Гітлера на Чехословаччину, ані на напад СРСР на Фінляндію. Сьогодні історія знову пішла по спіралі, і західні демократії наступають на ті ж граблі.

Вина Британської імперії та Франції у розв’язанні 2-ї Світової війни – не менша, ніж Німеччини та СРСР. Німці покаялись у своїх злочинах. Решта ж – ні, продовжуючи вважати себе невинними жертвами віроломного Гітлера.

Такий стан справ був закріплений шляхом створення ООН. Замість засудження тоталітаризму як явища, демократичні країни вирішили просто розділити світ, віддавши Москві пів-Європи. Замість засудження СРСР як одного з ініціаторів війни, його одностайно визнали країною-переможницею, у купі з її баченням історії окупованих нею країн.

Тобто, у разі організації міжнародного трибуналу над злочинним комуністичним режимом і компартією, подібного трибуналу над націонал-соціалістичною партією і гітлерівським режимом, західним країнам доведеться визнати свою помилку. А це завжди складно.

Ми конче потребуємо міжнародного суду над комуністичними тоталітарними режимами. Ми потребуємо проведення Міжнародних історичних конференцій з метою розвінчання «політкоректних» радянських історичних міфів, які досі присутні у історичних підручниках західних країн.

Між комуністами та нацистами має бути знак «дорівнює». Між ісламськими та російськими терористами має стояти знак «дорівнює». Тільки так ми зможемо згуртуватись і перемогти непокаране зло, яке знову відродилось на уламках людиноненависницького режиму.

Коментарі

Короткий курс ВКПБ для западной аудитории сработал...
Дмитре, перш ніж хотіти об’єктивності від когось, варто підшліфувати і свою лб’єктивність. Якщо ми бачимо велику схожість берлінського та московського режиму, то що у них спільне? Нацизм. Ну і якщо у німців він прикривався словечком "соціалізм", то у раші - словечком "комунізм".
Все, нічого більше спільного ні з соціалізмом, ні з комунізмом ці режими не мали. Тільик ці слова. Тому, якщо люди борються з комунізмом - вони борються з порожнім словом. А тому неминуче роблять велику купу непотрібного й так само неминуче НЕ роблять те, що треба зробити.
Україні що - потрібна декомунізація? Україні потрібна зачистка надмірної присутності впровадженого примусом чужого, рашиного змісту. Україні потрібне лікування ментальних спотворень від того насилля. І відбувалося це починаючи з 1648 року, більше трьох століть, а не при одному тому так званому "комунізмі"
Нічого дивного: кількадесят книжок, виданих за останні десятиліття невеличкими накладами в Україні, просто фізично не здатні нівелювати тисяч томів антиукраїнської пропаганди.

Наше керівне бидло абсолютно не переймається освітленням правди про Україну, тому "хавати" дурню про нас від іноземців - наша сумна доля іще багато років.

Хоча ми з вами можемо, за нагоди, агресивно пропонувати таким необізнаним в реаліях іноземцям "подарунковий набірчик" від "Тіней забутих предків" та "Білого птаха з чорною ознакою" до Гоголя та Субтельного з Горенко(Ахматовою)і Малевичем...
Хто б у нас займався декомунізацією, якщо перші 4 президенти мали партквитки, причому один - походженням із ЦК, а другий - парторг з повноваженнями секретаря райкому. Сумарно 23 роки з 25. Вони б цим займались, ага.
0

Теоретично міг зайнятись Ющ, але його хватило лишень на один пук - визнання Бандери Героєм України.
А декомунізація не потребує загальнодержавних потуг і може бути проведена на місцевому рівні, що і було зроблено в Галичині.
0

Богдан Бодряченко 18:47
Не зрозумів, що Ви маєте на увазі під декомунізацією у Вашому баченні.
0

http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/317-19
mart mart 19:36
0
Чому для частини європейців Бандера страшніший за Леніна?
-----------------
тому що поляки понаписували проти нього свіжіший компромат.

а укр історики не дослідили уважно і не описали доступно для мас періоду боротьбу укр націоналістів.
і не спростували польської версії в рівнозначний спосіб.
mart mart 19:39
0
а взагалі Дмитро тут з"являється як з іншого кращого світу в ореолі недоступності і може думає нас чомусь повчити чи повказувати.
+3
Пройде чимало часу до тих пір як випливе правда що на самому ділі відбулося в Україні починаючи з 2013 ще року, що нас кинули як котят в ополонку, як нас розвели з майданом, благородним майданом, я ж памятаю ще 2004, в мене стрічка в машині с тих пір висить...Росія це інструмент тільки тих сил которі стоять за цим всим, не все що ввижається зрозумілим на цей час, має таку просту відповідь як всим кажеться, хто на самому ділі тиранить наш нещасний народ руками Росії, ми мирна, трудолюбива нація, споконвічно живемо на своїй землі. віддали гігантські жертви у всих войнах та революціях, а якесь падло затіяло це безгловя, но я вірю, що Бог накаже падлюк, нашле на них кари небесні, Господь всемогутній і справедливий, і хуйло це чи ще яка світова закуліса, ще дуже пожаліють про свої ігри в так звану геополітику, не може бути інакше
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі