Блоги → Перегляд

ЗОЛОТІ ПРАВИЛА СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ

Вівторок, 14:46, 28/05

Рейтинг
1 0
Переглядів
258

0
0
У цій статті згадуються
Віктор Ющенко
Політик
Степан Хмара
Політик

 

6. Згубна агресивність

     Китайська мудрість говорить: «Хто м’яко ступає, далеко просунеться на своєму шляху». П’ять тисяч років знадобилося китайцям, щоб зрозуміти людську натуру.

     Якщо серце людини сповнене незадоволенням і недоброзичливістю по відношенню до нас, то ніяка логіка не зможе схилити її до нашої точки зору. Сварливим батькам, деспотичним хазяям та чоловікам, так як і буркотливим жінкам, слід зрозуміти, що люди не хочуть змінювати свої погляди під тиском.

     Давно, у шкільні роки, я прочитав байку Езопа «Сонце і вітер». Вони поспорили про те, хто з них сильніший. Вітер сказав: «Зараз я доведу, що сильніший я». Сонце відповіло: «Бачиш того старця в плащі? Б`юся об заклад, що мені швидше вдасться примусити його зняти плаща, ніж тобі».

     Після цього сонце зайшло за хмару, а вітер почав дути, поки не перетворився на ураган. Але чим сильніше він дув, тим сильніше закутувався старець плащем. Нарешті вітер стих, а потім і зовсім припинився. Тоді з-за хмари визирнуло сонце і добродушно посміхнулося старцю. Незабаром він почав витирати піт з лоба і зняв плаща.

     З тих пір я зрозумів, що доброта і дружелюбність завжди пересилять лють і примус. Давньогрецький байкар Езоп був рабом у царя Креза. Свої байки він написав за шість віків до нашої ери, але ті істини відносно людської натури, яким він навчав, залишаються і в наш час настільки ж справедливими, як і у древній Греції.

     На одній із зустрічей з представниками крупного бізнесу в 2005 році президент України Віктор Ющенко заявив: «Якщо ви прийшли до мене з кулаками, то й мої кулаки міцно стиснуться. Але якщо ви прийшли до мене і скажете – давай посидимо і порадимося, а коли розійдемося в поглядах, то спробуємо зрозуміти, чим це викликано. І разом виявимо, що наші протиріччя не такі вже й великі, щоб їх неможливо було подолати, і що пунктів, на яких ми сходимося, значно більше, ніж тих, по яких розходимося. При спільному терпінні і бажанні, ми зможемо домовитися…».

     Дружній підхід і розуміння здатні швидше примусити людей змінити свою думку, ніж благородне обурення. Сонце може швидше примусити зняти плаща, ніж вітер.

     Сократ вважав, що під час спілкування ніколи не слід розпочинати розмову з обговорення тих питань, по яких ви розходитеся із співрозмовником. Спробуйте відразу виділити ті аспекти, по яких ви одностайні чи майже одностайні. Акцентуйте увагу на тому, що ви обоє прагнете до однієї і тієї ж мети, що різниця між вами лише в методах, а не в суті.

     «Негативна відповідь, - говорить професор Оверстрід у своїй книзі «Вплив на поведінку людини», - становить собою найбільшу перепону, яку дуже важко подолати. Тільки людина сказала «ні», як її самолюбство починає вимагати, щоб вона залишалася послідовною у своїх судженнях. Ось чому надзвичайно важливо, щоб ми відразу спонукали людину відповідати нам ствердно.

     Хороший комунікатор уміє з самого початку примусити співрозмовника весь час говорити йому «так». У такий спосіб він добивається того, що психологічний процес, який відбувається в голові його опонента, йде у бажаному для нього руслі.

     З точки зору психології хід такої думки абсолютно зрозумілий. Якщо людина говорить «ні», то вона не просто вимовляє слово, а робить щось значно більше: весь її організм налаштовується на активну протидію. Складається враження, що людина неначе відштовхується від вас, при цьому іноді це буває досить помітно: голос, вираз обличчя, жест, поза. Вся її нервово-м`язова система напружується, готуючись до відсічі. І, навпаки, у тих випадках, коли вона говорить «так», ніякої реакції протидії не відбувається. Людина відверто проявляє готовність піти вам назустріч, погодитися з вами. Тому, чим більшу кількість «так» ми зуміємо отримати від співрозмовника, тим більше шансів, що нам вдасться схилити його до прийняття нашої пропозиції».

     Метод стверджувальних відповідей дуже простий. Але ним чомусь завжди нехтують. Часто зі сторони виглядає так, наче люди отримують усвідомлення власної значущості, навмисно викликаючи до себе вороже ставлення. Наприклад, депутат, який дотримується радикальних поглядів, йде на засідання парламентського комітету, в якому перевагу мають консервативно налаштовані колеги, і йому не терпиться якомога швидше довести їх до люті. І що це йому дає? Якщо він чинить так заради власного задоволення, тоді його ще можна зрозуміти. Але якщо він серйозно розраховує на їхню підтримку, значить він повний профан у психології.

     Якщо ви дозволите дитині, студенту, клієнту, опоненту, чоловіку, дружині відразу сказати вам «ні», то після цього вам знадобиться мудрість і терпіння ангелів, щоб перетворити цю відмову на згоду.

     Сократ був чудовою людино. Він зумів зробити те, що зуміло зробити дуже небагато людей за всю історію людства. Тепер, через 24 сторіччя після смерті, його вшановують як одного з наймудріших філософів, які своїм мистецтвом переконувати впливали на наш одержимий суперечками світ.

     Він ніколи не говорив людям, що вони не праві. Його підхід відомий зараз під назвою «сократівського методу», ґрунтувався на прагненні отримати від співрозмовника ствердну відповідь. Він задавав такі запитання, які примушували опонента погоджуватися з ним і, завдяки цьому знову і знову добиватися визнання своєї правоти. Він продовжував задавати запитання до тих пір, поки, нарешті, його співрозмовник сам, не усвідомлюючи того, приходив до такого ж самого висновку, який люто заперечував ще декілька хвилин тому.

     Тож, коли нам захочеться вилити свою агресію на іншу людину, давайте згадаємо старого Сократа, бо лише при спільному терпінні і бажанні можна про щось домовитися, знайти прийнятну точку зору.

 

Коментарі

mart mart 21:19
0
коли автор сам буде виконувати свої ради?
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі