Блоги → Перегляд

Троїцьке антикомуністичне повстання

П'ятниця, 07:27, 08.06.12

Рейтинг
5 0
Переглядів
2657

0
0

На одному з будинків міста висить табличка, причеплена на честь 16-ти розстріляних у 1919 році більшовиків. Їх розстріляли за вироком суду громади. Якби селяни були такими кровожерливими, як більшовики, то розстріляли б усіх 594 заарештованих повстанцями більшовицьких активістів, котрі, виконуючи накази з червоної півночі, добре залили селянам сала за шкіру.

Був 1919 рік, процвітав «воєнний комунізм». З України, в тому числі й з сіл Нікопольської волості інтенсивно вивозили продовольство для голодних Москви і Петрограду. Місцеві більшовики, демонстративно показуючи свою силу та владу, хотіли керувати всім і вся. З невідомих причин заборонили полювання, та вирішили вилучити у людей всю мисливську зброю. Кажуть, навіть риболовлю хотіли заборонити. А щоб краще знати, скільки й чого можна вигребти у селянина, спробували провести перепис всього майна. Та вже перша спроба провести такий перепис у передмісті Нікополя – Лапинці увінчалась повним крахом – селяни просто побили надто активних переписувачів.

Треба відзначити, що на той час місто та його передмістя ще мало козацький дух, ще не було тут уральського рабочего класса, не було маси відставних офіцерів СА, яким їхня рідна північ не гріє кісточки, а тут – благодать. Тут ще жило багато козацьких нащадків, в жилах котрих текла кров тих, хто заснував  Микитинську Січ, від котрої й взяло свій початок місто, хто разом з Богданом розпочинали визвольну війну проти Посполитої. Тому нахабність більшовиків викликала спротив – волелюбні нащадки козаків такого стерпіти не могли. А коли більшовики оголосили мобілізацію і за неявку грозилися карати за законами воєнного часу, коли начальник Нікопольського гарнізону Лаврін ультимативно вимагав лапинців здати всю зброю, інакше село обстріляють, і коли 6 червня все-таки почали насильницьке вилучення зброї (а голодні й жадні більшовики попутно вилучали й взуття та одяг), терпець у селян увірвався – в ніч на восьме червня вони вогнем зустріли загін реквізиторів. Так розпочалося збройне повстання в Нікополі, назване потім Троїцьким повстанням, бо розпочалося воно у день Святої Трійці. Церковні дзвони міста сповістили про його початок. Повсталих лапинців підтримали селяни багатьох сіл Нікопольської волості. Більшовики, накивали п’ятами з міста. Та не всі – 594 з них були заарештовані повстанцями, 16 - розстріляні за вироком суду громади.

Повстанці створили тимчасове робітничо-селянське правління. В короткий час вдалося сформувати кільканадцять загонів піхоти, кінний підрозділ. Керували повстанням як колишні військові – Кіт, Мезенков, Чайковський, так і селяни – Тесленко, Сіроштан та інші. Характерно, що повстання виступило під синьо-жовтим прапором УНР, що, правда, не сподобалось росіянам із Кам’янки-Дніпровської - їхній загін чисельністю у 500 штиків повернувся додому.

Тимчасове правління у своїй листівці пояснило причини повстання та наміри його ватажків. У ній зокрема було сказано: «у Великий день комуністи розпочали грабувати селян, тому вони підняли повстання і встановили свою радянську владу». Повстання було антикомуністичним, антибільшовицьким.

Для придушення повстання більшовики прислали якийсь інтернаціональний полк, загін чекістів та команду бронепоїзда «Товаріщ Лєнін». І ось, з іменем Лєніна більшовицька армада накинулась на повстанців. 16 червня місто було в крові. Очевидці свідчили, що місце бою було усіяне трупами, і було їх стільки, що очам не вірилося. А командир групи військ Нікопольського напрямку товаріщ Булгаков констатував, що повстанці втратили 1000 чоловік.

Ось так у колисці українського козацтва сприймали комуністично-більшовицьку владу.

Серед громади міста давно вже жевріє думка про увіковічення памяті полеглих у цьому повстанні, але ще не було влади, яка б це сприйняла позитивно… 16 розстріляних повстанцями більшовиків досі переважували  тисячу вбитих селян.

 

 

Коментарі

Історія має властивість повторюватися до дрібниць...
Dhoqx Dhiakp 10:36
0
Савєцкій Саюз — справжня держава робітників і селян!
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі